خیلی مهم نیست اگر همسرتان به موقع بیدار نمی شود، سلیقه بدی در لباس دارد، همیشه داروها و قرار ملاقات هایش را فراموش می کند، کلیدهایش را جا می گذارد یا هیچ وقت وسایل ضروری اش را آماده نمی کند. اگر در حال مادری کردن برای همسر هستید، در واقع عدم اطمینان و احترامتان را به او نشان می دهید.

اگر همسر نابالغ و بی مسئولیتی دارید، شاید بارها به خود گفته باشید: من همسرش هستم، نه مادرش/پدرش. قرار دادن خودتان در نقش والد و قرار دادن همسرتان در نقش کودک از او مسئولیت زدایی می کند و برای سلامت رابطه تان مخرب است. همسرتان بالاخره از این نقش کنترل گر شما خسته می شود و زندگی مشترک به میدان جنگ تبدیل می شود. اینجاست که روزی به مشاوره زوج درمانی نیاز پیدا خواهید کرد. پس بهتر است پیش از این نقطه، همین امروز دست از این کار بردارید.

نشانه های مادری کردن برای همسر در زندگی مشترک:

شاید ندانید رفتارتان چه احساسی به همسرتان می دهد، اما رفتارهای شما در واقع مناسب تعامل با فرزندتان، نه همسرتان، است. شاید طبق عادت همین رفتارها را با فرزند خود نیز داشته باشید، اما لازم است تفاوت بین رابطه با همسر و رابطه با فرزندان را به یاد داشته باشید.

برخی از نشانه های مادری کردن برای همسر بسیار واضح هستند و برخی دیگر پنهان. اما به هر حال نشان دهنده عدم اطمینان و احترام شما نسبت به همسرتان است.

 • لباس هایی که فکر می کنید همسرتان باید برای یک مراسم یا قرار ملاقات بپوشد را انتخاب می کنید.
 • سبک حرف زدنتان با همسرتان مانند گفتگو با بچه هاست و تن صدایتان مادرانه است.
 • بشقاب غذای همسرتان را زیر نظر دارید و برای او گوشت و سبزیجات بیشتری سرو می کنید.
 • صبح ها همسرتان را از خواب بیدار می کنید.
 • موقع مسافرت، وسایل همسرتان را شما می بندید.
 • مدل موی همسرتان را انتخاب می کنید.
 • مقام رسمی یادآوری در خانه را در اختیار دارید، یادآوری قرار ملاقات ها، وظایف، داروها و هر کار دیگری که باید در زمان مشخصی انجام شود بر عهده شماست.
 • تصور می کنید یکی از نقش هایتان اصلاح رفتار همسرتان است.
 • همیشه برای رفع نیازهایش تلاش می کنید.
 • بیش از حد از او محافظت می کنید.
 • شلختگی های همسرتان را تمیز می کنید.
 • لباس های همسرتان را خریداری می کنید.
 • همیشه مراقب اشیای همسرتان مانند کلیدها، عینک یا کیف پولش هستید و دائما به او یادآوری می کنید که آنها را فراموش نکند.
پیشنهاد مطالعه:  نکات مهم قبل از ازدواج بین فرهنگی

فراموش نکنید که رابطه والد-فرزندی با مشخصه یک سویه بودن جریان اطلاعات همراه است. کنترل مالی، تعاملات دستوری، انتظارات غیرمعقول، دست کم گرفتن همسر، عدم انعطاف پذیری و نادیده گرفتن توانایی های همسر از دیگر مشخصه های مادری کردن برای همسر است.

نشانه های مادری کردن برای همسر

چرا نقش والد-فرزندی بین همسران به وجود می آید؟

 وجود رابطه والد-فرزندی در زندگی مشترک به سادگی به معنی نابرابری بین همسران است. چرا همسران در این الگوی ارتباطی اشتباه گیر می کنند؟ برای داشتن یک رابطه سالم زوج باید به یکدیگر احترام بگذارند از یکدیگر حمایت کنند و هر دو مراقب دیگری باشند. هر دو باید بدانند که نه والد و نه فرزند دیگری نیستند. پس چرا برخی از زوجین این نقش را قبول می کنند؟

نقش والد:

برخی از افراد از داشتن حس والد احساس هدف و معنی در زندگی می کنند. برخی دیگر نیز برای نجات همسرشان یا مراقبت از او این نقش را قبول می کنند. بیشتر این افراد این نقش را قبول می کنند زیرا در دوره کودکی آن طور که نیاز داشتند از مراقبت از حمایت والدین برخوردار نبوده اند. قبول نقش والدی در زندگی مشترک با نیت خوب انجام می شود، اما در بیشتر موارد ثمره مثبتی ندارد.

نقش فرزندی:

عدم بلوغ عاطفی می تواند عامل قبول نقش فرزندی در رابطه باشد. این افراد ضعف های خود را پنهان می کنند و ترجیح می دهند دیگران آنها را هدایت کنند. در بسیاری از موارد خود والدین کنترل گر و سختگیری داشته اند که همه کارهایشان را زیر نظر داشته اند. این افراد بی مسئولیت و فاقد آگاهی عاطفی رشد کرده اند که در نهایت تمامی این الگوها را در ازدواج خود ادامه داده اند.

چطور دست از مادری کردن برای همسر بکشیم؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که نشان دادن اهمیت و مراقبت از همسر طبیعی و مورد انتظار است. اما زمانی که از مرزهای طبیعی عبور می کنید و شروع به مادری کردن برای همسر می کنید، مشکلات شروع می شوند.

به جای آنکه همسرتان را سرزنش کنید، نقش خود را در شکل گیری این رابطه بررسی کنید. آیا عادت دارید همیشه مسئولیت همه چیز را بپذیرید؟ آیا وقتی ناراحت و عصبانی می شوید دیگران را تنبیه می کنید و توهین می کنید؟ ضعف های رفتاری خود را بشناسید و به دنبال تغییر آنها باشید.

پیشنهاد مطالعه:  آیا عشق برای ازدواج کافی است؟

با همسرتان در مورد مسائلی که وجود دارد حرف بزنید و از او بخواهید رفتارش را اصلاح کند، مانند جمع کردن لباس ها از روی زمین  و مبل. دست از خشم منفعلانه و حرف های کنایه آمیز بردارید و در عوض وظایفش را صریح و مودبانه به او یادآوری کنید. اگر درخواست شما را نادیده گرفت، شاید بهتر باشد صحبتی جدی و بالغانه در مورد مسئولیت های مشترکتان داشته باشید.

فهرستی از مسئولیت های روزانه، هفتگی و ماهانه هر کس تهیه کنید. چه کسی قرار است کارهای خانه را انجام دهد و کدام امور در خانه به همسرتان سپرده می شود؟ امور مالی و برنامه ریزی در این مورد با چه کسی است؟ کارهای اداری را چه کسی باید انجام دهد؟ برخی امور را به همسرتان بسپارید و مسئولیتش را روی دوش او قرار دهید. اجازه دهید خودش وظایفش را تکمیل کند، حتی اگر تاخیر در انجام آن به ضرر خانواده باشد.

نسبت به رفتار خود آگاهی پیدا کنید و از رفتار کردن با همسرتان مانند یک بچه دست بردارید.

در مورد وظایف همسرتان در خانه، مانند بردن آشغال ها و تعمیر وسایل، انتقاد نکنید و سعی نکنید به او کمک کنید.

اجازه دهید همسرتان اشتباه کند و با عواقب آن رو به رو شود، مانند دیر بیدار شدن برای یک جلسه مهم.

مانند یک بزرگتر والد با همسرتان حرف نزنید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانی فر

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Avatar