بهمن ۴, ۱۴۰۰
کاهش خشونت خانگی در جامعه

کاهش خشونت خانگی در جامعه : 9 راهکار مفید

بسیاری از ما در طول عمر خود گونه ای از خشونت خانگی را تجربه کرده ایم. تقریبا در حدود یک سوم زنان و یک چهارم مردان تجربه این امر را داشته اند. هر کسی موافق است که این آمار زیاد است. اگر از خود می پرسید برای کاهش خشونت خانگی در جامعه چه اقداماتی باید انجام داد، این مطلب را بخوانید.

راهکارهای کاهش خشونت خانگی در جامعه:

نشانه های آن را بشناسید:

خشونت خانگی می تواند برای هر فردی رخ دهد، زن، مرد، جوان، پیر، پولدار، فقیر، تحصیل کرده یا بی سواد. گاهی خشونت خانگی در ابتدای یک رابطه دیده می شود و گاهی ماه ها و حتی سال ها طول می کشد تا رفتارهای خشونت بار در یک رابطه موجب آزار فرد شوند. اما همیشه نشانه های خطر وجود دارد. این نشانه ها در هر مقطعی از رابطه می توانند علامت خطر باشند:

  • حسود بودن نسبت به دوستان و خانواده یا زمان هایی که فرد دور از همسر خود است
  • سرزنش کردن همسر برای صرف وقت با دیگران
  • خجالت دادن یا شرمنده کردن همسر
  • کنترل تمام تصمیمات مالی
  • القا احساس تقصیر به قربانی در مورد تمام مشکلات در رابطه
  • اجازه ندادن به همسر برای کار کردن
  • وارد کردن آسیب عمدی به اموال
  • تهدید کردن قربانی یا فرد مورد علاقه وی
  • وادار کردن قربانی به رابطه جنسی بدون تمایل او
  • تهدید فیزیکی به خصوص با اسلحه
مطالب مرتبط
تاثیر منفی استرس شغلی بر روابط خانوادگی

راهکارهای کاهش خشونت خانگی در جامعه

سایر راهکارهای کاهش خشونت خانگی در جامعه:

آن را نادیده نگیرید:

بارها شنیده شده است که شاهدان خشونت خانگی اظهار داشته اند که صدای دعوا، کتک کاری، یا جیغ های زن را شنیده اند اما نخواسته اند در رابطه زوجین دخالت کنند. در صورتی که متوجه دعوای همسایه خود شدید و احتمال خطر دادید، با پلیس تماس بگیرید. این کار شما می تواند جان یک نفر را نجات دهد.

به قربانی گوش دهید:

اگر کسی که مورد خشونت خانگی واقع شده است اعتماد کرد و با شما صحبت کرد، بدون قضاوت کردن به صحبت های او گوش دهید. حرف های او را باور کنید و به او اطمینان دهید که کمکش می کنید. او را ترغیب به دریافت مشاوره تخصصی کنید.

در دسترس باشید:

اگر کسی که می شناسید به ترک کردن رابطه خود می اندیشد یا از بروز یک حمله خشونت بار شدید از سوی همسرش می ترسد، آماده کمک به او باشید. تلفن خود را در دسترس قرار دهید، خودرو خود را آماده کنید و برنامه فرار یا محل قرار را با او از قبل تعیین کنید.

شماره نزدیک ترین خانه امن را حفظ کنید:

هرگز نمی دانید کی قرار است به کسی که از خشونت خانگی به شما پناه برده، کمک کنید. شاید یک همسایه یا غریبه در خیابان از شما کمک بخواهد. با دانستن نشانی و شماره تماس خانه های امن می توانید به کاهش خشونت خانگی در جامعه و تبعات منفی آن کمک کنید.

زود به زود تماس بگیرید:

اگر یکی از نزدیکان شما در معرض خطر است، به صورت مرتب از سلامت وی خبر بگیرید.

تبدیل به منبع اطلاعاتی یا حفاظتی شوید:

کسی که قربانی خشونت خانگی است و با فرد آزارگر زندگی می کند، ممکن است نتواند در مورد روش های دریافت کمک تحقیق کند یا برای انجام اقدامات ضروری مانند باز کردن یک حساب شخصی یا داشتن تلفن همراه اقدامی انجام دهد. با انجام این قبیل کارها برای او و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز مانند شماره تماس مراکز مشاوره و مطلع ساختن یک فرد متخصص از وضعیت قربانی می توانید به کاهش خشونت خانگی در جامعه کمک کنید.

یادداشت کنید:

مواردی را که شاهد آن بوده اید، مانند تاریخ، زمان، محل و شدت خشونت خانگی را در جایی یادداشت کنید. این قبیل اطلاعات در صورت ورود پلیس به مسئله مورد نیاز است.

به آگاهی اقشار جامعه کمک کنید:

با انتشار مطالب مربوط به خشونت خانگی، نشانه های آن، روش های دریافت کمک، سازمان های حمایتی و راهکارهای مبارزه با خشونت می توانید به آگاهی افراد جامعه به خصوص زنان در برخورد با این مسئله کمک کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =