بهمن ۳, ۱۴۰۰
در روزهای شاد با اختلال دوقطبی خود چه کنیم؟

اختلال دوقطبی

راهنمای زنده ماندن در تعطیلات

 به‌طورکلی تعطیلات با محرک‌های عاطفی بسیاری همراه است از فعالیت بیش از حد تا خرج‌کردن زیاد یا دورهمی‌های تمام‌نشدنی و نوشیدن افراطی. تمامی این‌ کارها برای مبتلایان به اختلال دوقطبی می‌تواند آزاردهنده باشد.

کار و تحصیل، روتین روزمره و عادی زندگی و خیلی از فعالیت‌های ما به تعطیلات می‌روند اما اختلال دوقطبی و عوارض و علائم آن هرگز به تعطیلات نمی‌روند. برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی شاید بهترین هدیه سال نو همان کنترل بیماری باشد. راهنمای زنده ماندن در تعطیلات همین نقش را دارد.

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی مزمن است که باعث ایجاد نوسانات شدید خلقی از دوره‌های مانیک شدید (شیدایی) تا دوره‌های خمودگی (افسردگی) می‌شود. نوسانات خلقی در اختلال دوقطبی ممکن است چندین بار در سال یا گاهی به ندرت اتفاق بیفتد.

این مطلب مجموعه‌ای از راه‌کارها را برای استفاده بهینه از تعطیلات و پایدار نگاه داشتن خلق‌و‌خوی افراد مبتلا به اختلال دو قطبی و در حقیقت راهنمای زنده‌ ماندن در تعطیلات است. اگر شما یا یکی از نزدیکان و عزیزان‌تان هم به اختلال دو قطبی مبتلا هستید خواندن این راهنما را که برگرفته از توصیه‌های متخصصان است به شما پیشنهاد می‌کنیم.

زندگی با اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی با دوره‌های مکرر افسردگی و شیدایی مشخص می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال از روش‌های مختلفی مانند دارو درمانی یا تکنیک‌های حفظ تمرکز  برای جلوگیری از تغییرات خلقی‌شان استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط
گفتگویی درباره مشکلات خانوادگی و سلامت روان پس از مهاجرت

از سوی دیگر مطالعات نشان می‌دهد همه‌گیری کرونا در این دو سال و مشکلات ناشی از آن تاثیر قابل‌توجهی بر افراد مبتلا به اختلال دو قطبی داشته است. این افراد استرس، مشکلات خواب و بالا و پایین بودن خلق‌وخو را در دوران پاندمی بیشتر تجربه کرده‌اند.

راهنمای زنده‌ ماندن در تعطیلات

در این‌ راهنمای زنده ماندن در تعطیلات ۹ راه‌کار کلیدی برای حفظ بقا و لذت بردن از تعطیلات سال نو برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ارایه شده است.

 ۱-تحریک بیش از آستانه تحمل فرد

افراط در فصل تعطیلات می‌تواند به راحتی منجر به برانگیختن و تحریک بیش از آستانه تحمل فرد و زیاده‌روی برای هر کسی شود. در همین راستا در حالی که باید با درمان‌گر خود در مورد مسائل مربوط به تعطیلات صحبت کنید، یک برنامه‌ریزی کوچک قبل از تعطیلات می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل امور را به دست بگیرید.

۲- حفظ روتین زندگی

فعالیت‌های مختلف در تعطیلات می‌تواند برنامه هر کسی را تغییر دهد. اما برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، حفظ برنامه‌های روزمره مانند زمان بیداری، غذاخوردن، ورزش کردن و خوابیدن کلید بهبود و تندرستی است. به تماس منظم با درمان‌گر خود، از طریق تلفن یا زوم ادامه دهید. از هر فعالیتی که به شما احساس خوبی می‌دهد، مانند یادداشت‌نویسی روزانه، یوگا، آشپزی یا مدیتیشن، غافل نشوید.

اختلال دو قطبی خود را چگونه کنترل کنیم؟

۳-داروها فراموش نشود!

مهم است که در طول تعطیلات به برنامه دارویی خود پایبند باشید. برای بسیاری از مبتلایان به اختلال دوقطبی پیش می‌آید هنگامی‌که احساس خوبی دارند، گاهی تصمیم بگیرند داروهای خود را قطع کنند. این درحالی‌ست که اگر داروهای خود را قبل یا در طول تعطیلات قطع کنید ممکن است در زمان نامناسبی دچار مشکل شوید.

۴-زیاده‌روی ممنوع

از تزئینات سال نو تا تهیه خوراکی و شیرینی یا هدیه، زیاده‌روی در هر کدام از این کارها می‌تواند با تحریک بیش از حد و استرس منجر به رفتار شیدایی شود. البته ممکن است برای افراد مبتلا به دوقطبی دشوار باشد متوجه شوند آیا به یک دوره شیدایی بیماری وارد شده‌اند یا خیر؟ بنابراین می‌توانید با یک دوست نزدیک، خویشاوند یا درمان‌گر مورد اعتماد خود مشورت کنید.

۵-منزوی نباشید

اگر مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، تنها ماندن زیاد می‌تواند باعث افسردگی شود. پیاده‌روی با دوستان و نزدیکان، ارتباط تلفنی یا دیدار حضوری برای پیش‌گیری از انزوا و تنهایی در طول تعطیلات مهم است.

مطالب مرتبط
مهارت گوش دادن فعال

۶-صداقت در مورد نیازها

در حالی که دورهمی‌های خانوادگی بخش خوشایند تعطیلات است اما برخی تعاملات می‌تواند برای افراد دارای مشکلات دوقطبی دردسر ایجاد کند. برای مثال سوالات و نظرات ناخواسته زیاد مانند «امروز داروهات رو خوردی؟» یا «با زندگی‌ت چی‌کار می‌کنی؟» که ممکن است ثبات شما را مختل کند. در این موارد می‌توانید اگر با خانواده‌ رابطه خوب و نزدیکی دارید، به آن‌ها درباره‌ی نیازهای‌تان بگویید. برای مثال خیلی واضح از آن‌ها بخواهید درباره مصرف داروها از شما سوالی نپرسند. یا آن‌ها را در مورد علائم بیماری‌تان آگاه کنید. مثلا «اگر دیدی صحبتم تحت فشار است یا عصبانی‌تر هستم، ممکن است نیاز به استراحت داشته باشم.»

۷-برنامه‌ریزی برای اضطراب!

اگر می‌دانید که یک دورهمی خاص ممکن است شما را مضطرب کند، اما همچنان می‌خواهید در آن شرکت کنید، برای ورود و خروج‌تان برنامه‌ریزی کنید. مثلا می‌توانید به تنهایی به مهمانی بروید تا اگر شرایط تحمل فضا برای‌تان سخت شد سریع‌ بتوانید آن محل را ترک کنید. یا از قبل به میزبان بگویید فقط برای مدت زمان مشخصی می‌توانید در جمع حضور داشته باشید.

 ۸-ترکیب الکل و اختلال دوقطبی جالب نیست!

برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ترکیب الکل با این اختلال خطرناک است. اگر خانواده یا دوستان با وضعیت شما همدلی ندارند و مثلا اصرار می‌کنند «یک لیوان شراب ضرری ندارد!» قبل از پیوستن به جشن‌ و مهمانی‌ها برنامه‌ریزی کنید چگونه با چنین وسوسه‌هایی روبه‌رو شوید. یا اگر می‌دانید در یک مهمانی قرار است بیش از حد نوشیدنی سرو شود از یک دوست مطمئن بخواهید شما را همراهی کند یا برای کنترل اوضاع با شما در طول مهمانی در تماس باشد.

۹– طراحی تعطیلات شخصی!

اگر در طول تعطیلات خود را افسرده می‌بینید یا نمی‌توانید و تمایلی به دیدار خانواده یا دوستان ندارید، سنت‌های تعطیلات مخصوص خودتان را طراحی کنید. اگر امکانش را دارید برای دو شب اقامت در یک هتل خوب جا رزرو کنید. یا از یک موزه مجازی دیدن کنید. به پیاده‌روی طولانی بعد از ظهر در طبیعت بروید. یا غذاهای مورد علاقه‌تان را بخرید و تهیه کنید. فراموش نکنید انجام هر کار خوبی برای خودتان که از آن لذت می‌برید، می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از افسردگی کند.

یادتان باشد در صورت نیاز همیشه می‌توانید از مشاوران ما در سیمیاروم و در حوزه‌های مختلف مشاوره از جمله اختلال دوقطبی راهنمایی بگیرید.

منبع ۱

منبع ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =