3 خرداد 1401
مردسالاری

مردسالاری در زندگی مشترک:

2.6/5 - (9 امتیاز)

زندگی در کنار یک همسر زورگو و طرفدار مردسالاری چندان نمی تواند مطلوب باشد. معمولا چنین افرادی اعتقادی به مشورت با همسر ندارند و به ریاست و قدرت طلبی علاقه دارند. تداوم این زندگی باعث به ستوه آمدن زن شده و موجب می شود که او برای استقلال و حقوق بیشتر در زندگی به تکاپو بیافتد.

مردسالاری به چه معناست؟

در این تفکر جنس مرد برتر شمرده می شود، مسئول همه چیز است، تصمیمات توسط او گرفته می شود و زن در درجه دوم قرار دارد.

قدرت اصلی خانواده در دست اوست و او کسی است که رفتارها و حقوق دیگران را تعیین می کند. هر چند این تفکر حقوق زنان را پایمال می کند و باعث جایگاه نابرابر در زندگی مشترک می شود، اما به همان ترتیب فشار مضاعفی نیز روی مرد می گذارد.

به دلیل این تفکر، مسئولیت تمام مخارج، تصمیمات، تامین هزینه های زندگی و پیشرفت فردی روی دوش مرد قرار می گیرد که برای سلامت روان او ضرر دارد.

نشانه های همسر زورگو و ریاست طلب چیست؟

اصلی ترین نشانه آن تصویری است که زن از همسرش دارد: مردی همیشه حق به جانب، خودخواه و بی توجه به امور عاطفی.

دیگر نشانه های مردسالاری عبارتند از:

 • خشونت خانگی
 • بددهنی
 • کنترل مالی
 • اعمال قدرت در تربیت فرزندان و بی اهمیت شمردن نقش مادر
 • محدود کردن اعضای خانواده در رفت و آمد و انجام امور دلخواه
 • نبود استقلال فردی برای زن و کودکان
 • مشورت نکردن با اعضای خانواده در امور مختلف
 • ممانعت از پیشرفت اعضای خانواده
 • به دوش کشیدن تمام مسئولیت ها توسط مرد
 • بی اهمیت شمردن زنان و عدم توجه به حرف های آنان
 • عدم توجه به حقوق شرعی و قانونی زنان

چرا همسرم مرد سالار است؟

تربیت خانواده:

تربیت در خانواده ای که به مردان اهمیت بیشتری می دهند و تنها آنان در خانواده حق نظردهی دارند، در تثبیت این تفکر در فرد نقش مهمی دارد. چنین مردی تصمیم گیری برای دیگران را حق خود می داند و آن را شیوه درست زندگی می داند.

مطالب مرتبط
ازدواج برای فرار از خانواده چه مشکلاتی به وجود می آورد و جایگزین آن چیست؟

مردسالاری در زندگی مشترک و راهکارهایی برای مقابله با آن

نیاز به تایید و اثبات مردانگی:

همسر زورگو همیشه یک مرد قوی و خشن نیست. در بسیاری از موارد، برعکس او کسی است که در زندگی آسیب های زیادی دیده است و برای جبران ناملایمات گذشته رو به زورگویی به همسر آورده است.

فرار از زن ذلیلی:

هر چند مردسالاری تفکر مثبتی تلقی نمی شود، اما هنوز هم در جامعه پذیرفته تر از تفکر زن ذلیلی است. بسیاری از مردان برای اثبات مردانگی خود به اطرافیان (به خصوص اعضای مذکر فامیل) به اعمال قدرت بیش از حد و زورگویی به همسر رو می آورند تا ثابت کنند که زن ذلیل نیستند. عدم توجه به حرف های همسر، بی احترامی به او و فریاد کشیدن سر او در جمع از نشانه های تلاش برای اثبات مردانگی در جمع است.

حمایت زنان از این تفکر:

زنی که خود اصرار دارد فرزندش پسر شود، به نوعی این تفکر را رواج می دهد که زنان جنس دوم هستند. برخی از زنان با وجودی که از مردسالاری شکایت دارند، اما در این حال با رفتارهای خود این تفکر را تقویت می کنند. آنها هرگز تلاشی برای احقاق حقوق، اثبات قدرت فکر و تصمیم گیری خود، استقلال و انجام فعالیت های بیرون از منزل انجام نمی دهند.

برخورد با مردسالاری و شوهر زورگو:

زندگی با این مردان سخت است. تغییر تفکری که سال هاست در ذهن او نهادینه شده کار ساده ای نیست. او اعتقادی به توانایی های زنان ندارد، پس اثبات خودتان نیز کار سختی است. اما همه اینها با استراتژی درست از سوی شما امکان پذیر است.

جنگ قدرت به راه نیاندازید:

درست است که به دنبال احقاق حق خود هستید، اما با بحث و جدل به جایی نمی رسید. هر چقدر بیشتر با شوهر زورگو دعوا کنید، خشم و قدرت طلبی او بیشتر می شود. این بحث و اختلاف می تواند زندگی مشترک شما را با چالش بیشتری رو به  رو کند.

در برابر فریادها و زورگویی همسرتان، شیوه درست رفتاری را اتخاذ کنید. با او به نرمی و آرامش صحبت کنید. نظرتان را محترمانه ابراز کنید. اگر او فریاد می زند، اعلام کنید که به خاطر فریادهایش متوجه حرف هایش نمی شوید و با آرامش اتاق را ترک کنید و به کار دیگری مشغول شوید.

مظلوم نباشید:

همان قدر که دعوا کردن و پرخاشگری در برخورد با مردسالاری اشتباه است، تبعیت بی چون و چرا و گذشتن از حقوق نیز باعث تجمع کینه و دلسری شما می شود. درست است که با سکوت و تبعیت، آرامش در زندگی شما برقرار می شود، اما درون شما جنگی پرتنش شکل می گیرد. این آتش پنهان زندگی شما را از بین می برد.

مطالب مرتبط
مدیریت اختلافات زناشویی در قرنطینه

در عوض، به یاد داشته باشید که همه حق ابراز نظر دارند. نظراتتان را ابراز کنید و تلاش کنید با دلیل همسرتان را قانع کنید.

اطاعت کنید، اما اجازه ندهید شما را کنترل کند:

اگر اجازه ندارید از خانه خارج شوید یا ادامه تحصیل دهید و شغلی داشته باشید، موقتا اطاعت کنید. اینها موضوعات بزرگی است که نمی توانید از همان ابتدای مسیر از آنها شروع کنید.

تبعیت کردن راه صلح را باز می کند.

از امور کوچک شروع کنید. اگر اصرار دارد لباس خاصی را بخرید، موافقت نکنید و رنگ دیگری و مدل دیگری را بخرید. وقتی اصرار می کند که روسری آبی باید سرتان کنید، به او بگویید که روسری کرم بیشتر به لباستان می آید. به تدریج، حوزه کنترل او را کاهش خواهید داد و در امور بیشتری حق نظردهی پیدا خواهید کرد.

مردسالاری در زندگی مشترک

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید:

زندگی با مردان زورگو و معتقد به مردسالاری از شما یک زن بی دل و جرات و ناتوان می سازد. معمولا این مردان آنقدر برای دیگران تصمیم گیری می کنند که همسر توان تفکر و ابراز نظر را از دست می دهد. از راهکارهای تقویت اعتماد به نفس برای شروع به دست گرفتن کنترل استفاده کنید.

تعریف نقش داشته باشید:

با همسرتان صحبت کنید و نقش های خود را در زندگی تعریف کنید. حوزه خاصی را به عنوان نقش خود در نظر بگیرید و در آن به بهترین شکل عمل کنید. این باعث می شود که همسرتان به شما و توانایی هایتان اعتماد بیشتری پیدا کند و به تدریج بتوانید نقش بیشتری ایفا کنید.

برای مثال، از او بخواهید که وظیفه پرداخت اقساط یا بردن بچه ها به کلاس را به شما بسپارد.

تربیت درست اعضای خانواده:

شما زنجیره اشتباه مردسالاری را بشکنید. بین فرزندان خود تفکیک جنسیتی قائل نشوید. اجازه دهید دختران گاهی کارهای سنگین را انجام دهد و از پسرتان در جارو زدن خانه یا پوست کندن پیازها کمک بگیرید.

از مشاور کمک بگیرید:

کمک گرفتن از یک متخصص می تواند برای شکستن الگوهای غلط فکری و ترمیم رابطه زناشویی مفید باشد.

اگر همسرتان با مشاوره موافق نیست از راهکارهای این مطلب کمک بگیرید.

 

| مطالعه مطلب “چرا مشاوره برای برخی مفید نیست و به آن اعتقاد ندارند؟” به شما پیشنهاد می شود |

| مطالعه مطلب “متقاعد کردن همسر به دریافت مشاوره” به شما پیشنهاد می شود |

 

همسر شما چه رفتارهایی دارد که از نظر شما مردسالاری تلقی می شود؟ این رفتار چه حقوقی را از شما تضییع کرده است؟

منبع:

medium

 

[block id=”khanevade”]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =